Rappeři měli sněm

O životě

O smrti

Diskografie

Filmografie

Zajímavosti

Básně

Tetování

New York (Reuters) - Americký hudební styl hip hop si musí vylepšit image, který bývá spojován se zločinem. Říkají to bohatí američtí rappeři i manažeři jejich gramofonových firem, kteří se v úterý sešli v New Yorku. Asi dvě stovky umělců, byznysmenů či právníků je odhodláno ukončit vzájemné spory a kultivovat celý žánr. Prý tím ještě více zpřístupní hiphopovou kulturu americké veřejnosti.
Není divu, že na tom všichni mají zájem: loni Američané utratili skoro dvě miliardy dolarů za hiphopovou muziku. Ta se hned po rocku stala druhým nejpopulárnějším stylem, který hodně poslouchají děti. A rodiče i někteří američtí politici kritizují rapperské texty, oslavující gangstrerství či - podle sněmujících ovšem údajné - zločinecké trendy v hiphopové kultuře.
Rapper Sean "Puffy" Combs, jenž si nyní říká P. Diddy, měl problémy kvůlí držení zbraně, střelbě v newyorském nočním klubu a pokusům o podplácení. Tupac Shakur, jeden z nejznámějších představitelů tvrdého gangsta rapu, byl zastřelen v roce 1996; bylo mu 25 let. Notorius B.I.G., hvězda firmy Bad Boy, zahynul o šest měsíců později; zastřelil jej neznámý útočník. Tisk dokonce spekuloval o válce mezi gramofonovými značkami Bad Boy a Death Row Records, která vydávala Tupacovy desky. Rapper Chuck D. nicméně poukazuje i na druhou stránku věci: "Tupac prodal pět milionů desek, když žil. Po jeho smrti stoupl prodej na 22 milionů. Smrt prodává."

(napsáno v MF Dnes 15. 6. 2001)