O životě

O životě

O smrti

Diskografie

Filmografie

Zajímavosti

Básně

Tetování

Jméno: Tupac Amaru Shakur

Původní jméno: Lesane Parish Crooks

Narozen: 16.června 1971, Bronx, New York

Zemřel: 13. září 1996, Las Vegas, Nevada

Hmotnost: 168 liber (76 kg)

Výška: 5´ 10´´ (178 cm)

Stav: Rozvedený (Keisha Morris), zasnoubený (Kidada Jones)

Povolání (poslání): Rapper, herec a básník

Matka: Alice Faye Williams (Afeni Shakur)

Otec: William Garland

Nevlastní otec: Jeral Wayne Williams (Dr. Mutulu Shakur)

Kmotr: Elmer "Geronimo" Pratt

Nevlastní bratr: Maurice Harding (Mopreme z Thug Life)

Nevlastní sestra: Sekyiwa Shakur

Skupiny ve kterých působil: One Nation Emcees, Two From The Crew, Strictly Dope, Digital Underground, Thug life, The Outlawz

Přezdívky: MC New York, 2Pac, Makaveli

Oblíbené jídlo: Smažené kuřecí křídla s pikantní omáčkou

Oblíbené pití: Pomerančová limonáda

Oblíbená barva: Černá a zlatá


Maličký 2Pac Tupac se narodil 16. června 1971 v Bronxu ve státě New York. Jeho matka, Afeni Shakur rozená Alice Faye Williams, byla členkou sdružení Black Panther Party (Černí panteři) a bojovala za práva černochů, čelila tak díky tomu mnohým obviněním jako loupežné přepadení nebo spiknutí. Měla vynikající řečnické schopnosti, obhajovala před soudem sama sebe a dalších 20 členů Black Panther. Tupac se narodil právě po osvobuzujícím rozsudku. Původně se jmenoval Lesane Parish Crooks, ale ještě když byl malé dítě tak mu jeho matka Afeni změnila jméno na Tupac Amaru po inckém náčelníkovi (Tupac Amaru znamená zářící had) a Shakur což v arabštině znamená vděčný bohu. Afeni se poté přestěhovala k Mutulu Shakurovi, který se stal Tupacovým nevlastním otcem. Mutulu byl pak v roce 1979 obviněn z loupežného přepadení a po sedmi letech poslán do vězení na 60 let.

Ve dvanácti letech objevil Tupac zalíbení v herectví a psaní zamilovaných básniček a písniček, jeho matka ho tedy poslala do divadelní skupiny v Harlemu, jeho první role byl Travis ve hře "A Raisin the Sun". V roce 1986 se Tupac a jeho rodina přestěhovala do Baltimoru, kde začal navštěvovat Baltimorskou školu múzických umění, studoval herectví a balet a prokázal velký talent. Zde se také seznámil s Jadou Pinkett (pozdější žena Willa Smithe), která se stala jeho blízkou přítelkyní. V Baltimoru také začal psát svoje první rapové písně a vystupoval pod pseudonymem MC NewYork. Jeho první rap byl o držení zbraní, Tupac se inspiroval událostí, kdy se jeho kamarád zastřelil při hraní se zbraní.

K jeho smůle se v roce 1988 zase musel se svoji rodinou stěhovat, tentokráte do Marin City ve státě Californie. Tupac musel opustit školu, což ho velmi ovlivnilo, viděl toto jako bod, kdy sjel z cesty. V Marin City se přidal, jak on sám prohlásil, ke špatné partě, v tomto místě tomu ani nebylo vyhnutí, násilí zde bylo na denním pořádku, bydleli v nepříliš dobrých podmínkách.

V roce 1990 odstartoval svoji cestu ke hvězdám v oblasti rapové hudby. Pod přezdívkou 2Pac založil s Ray Luvem skupinu jménem "Strictly Dope". Vystupovali převážně v malých představeních v okolí jeho bydliště. V tom samém roce se setkal s Gregem Jacobsem, známého jako Shock G, frontmenem Zpočátku měl Tupac vlasy skupiny Digital Underground a s manažerem skupiny Atronem Gregorym. Tupac se jim zalíbil a přijali ho jako rapera a tanečníka. S touto skupinou natočil o rok později svoji první desku "This is an EP Release", debutoval v písni "Same Song". Nedlouho po tomto úspěchu skupiny natočil Tupac své první vlastní album "2Pacalypse Now", které vydalo Interscope Records. Album obsahovalo dva velmi úspěšné signly "Trapped" a "Brenda's Got a Baby", posledně jmenovaný singl odstartoval Tupacovu kariéru vzhůru ke hvězdám (jistě mi dáte za pravdu, když řeknu, že tahle písnička nemá chybu). Tupac také získal velmi nepříjemnou zkušenost s policií, pro údajné špatné přecházení ulice ho policisté zatkli a zmlátili. Tupac si to ale nenechal líbit a policii zažaloval o 10 milionů dolarů, po vleklém sporu se nakonec spokojil se 42 tisíci dolary.

Díky svému talentu natočil svůj první film režírovaný Ernestem Dickersonem s názvem "Juice". Jeho role Bishopa byla velmi ceněná a otevřela mu dveře k dalším filmovým rolím. Další nepříjemná příhoda ho potkala, když v dubnu roku 1992 čelil obvinění, že jeho album "2Pacalypse Now" negativně ovlivňuje mládež, stalo se tak, když 19-ti letý mladík, Ronald Ray Howard, zastřelil texasského kavaleristu, ukázalo se, že prý tak jednal proto, že poslouchal ve walkmanu právě Tupacovo album "2Pacalypse Now". Toto album nemělo díky Tupacově pověsti na růžích ustláno. Tupac, během hádky se starým známým, nešťastnou náhodou postřelil šestiletého chlapce, který poté zemřel. Jeho rodiče Tupaca zažalovali, v roce 1996 se pak dohodli na vyrovnání. Díky tomu Tupaca odsoudil víceprezident Dan Quayle a tvrdě si stál za tím, že v této společnosti není pro album "2PacalypseNow" místo. Thug life - život rváče

Tupac byl pěkný bouřlivák, což již víte. V březnu 1993 se popral s řidičem limuzíny, protože ho obvinil, že v autě užívá drogy. Tupac byl zatčen, ale nakonec byla obvinění stáhnuta. O měsíc později byl zatčen v Lansingu ve státě Michigan, když při koncertu vzal basseballovou pálku na místního rapera. Tentokrát mu to už jen tak neprošlo a musel si odsedět deset dní ve vězení. A takovýchto rozporů se zákony bylo dost a dost.

Tupac ale také v únoru 1993 natočil i své druhé album "Strictly for my N.I.G.G.A.Z.", které mělo dokonce větší úspěch, než to první, přivedlo Tupacovu hudbu na vrcholy hitparád a postupem času se stalo platinovým. Díky tomu byl také nominován na nejlepšího umělce v oblasti rap a hip-hop v American Music Award. Slovo N.I.G.G.A.Z. vysvětloval Tupac jako zkratku pro "Never Ingorant Getting Goals Accomplished". Nazýval tak černochy, kteří se nepoddali svému osudu, když byli nuceni vyrůstat v ghettu, a dokázali bojovat za správnou věc.

Do Janet byl jeden čas zamilovaný Vrchol jeho herecké kariéry přišel v červenci 1993, když hrál po boku Janet Jackson ve filmu "Poetic Justice". Tato role ukázala, že hudba nemusí být v Tupacově životě číslem jedna. Za zmínění stojí, že Janet požádala, aby si Tupac nechal udělat test na HIV, jinak s ním nebude natáčet scény, kde se s ním líbá. Rok 1993 měl Tupac celkem bohatý na rozepře se zákonem, byl zatčen za střelbu na dva polictisty v civilu, kteří pronásledovali černého motoristu, později byl propuštěn. 18. listopadu 1993 podala devatenáctiletá žena žalobu na Tupaca a další jeho přátele za údajné sexuální napadení, Tupac ji potkal v nočním klubu, ona ho pak navštívila v hotelovém pokoji, kde se vše mělo odehrát. Díky problémům se zákony Tupac přišel o roli ve filmu "Higher Learning", John Singleton ho musel na nátlak Columbia Pictures vyhodit. O další roli, tentokrát ve filmu "Menace II Society", přišel poté co praštil režiséra Allena Hughese a byl poslán na patnáct dní do vězení.

V roce 1994 si Tupac zahrál ve filmu "Above the Rim", Tupac zde hraje problémového drogového dýlera. Soundtrackové album k tomuto filmu obsahovalo mimo jiné i singl "Pout Out a Little Liquor", který natočil Tupac se svoji skupinou Thug Life a prodalo se ho dva miliony kopií. Členy Thug Life byli Mopreme (Tupacův nevlastní bratr), Big Syke, Macadoshis, Yanni a Rade R. Na debutovém albu této skupiny pracovali The Notorious B.I.G., Warren G, Nate Dogg, Stretch, Of Live Squad a Y.N.V. Tupac vysvětluje slova Thug Life jako zkratku "The Hate U Give Little Infants Fuck Everybody". V této době byla další Tupacova píseň, přesněji "Souljah's Story", inspirací pro dva mladíky z Milwaukee k vraždě policejního důstojníka.

Zatčení není nic příjemného 30. listopadu 1994, kdy čelil onomu obvinění ze sexuálního napadení, byl Tupac přepaden a postřelen při loupeži v nahrávacím studiu na Times Square. Schytal pět kulek a ukradli mu šperky v hodnotě 40 tisíc dolarů. Případ nebyl nikdy dořešen. Tupac později prohlásil a domníval se, že za vším stojí Biggie Smalls (Notorius B.I.G.), Puffy Combs (Puff Daddy, dnes P. Diddy), Andre Harrell, jeho blízký přítel Stretch a další. První tři jmenovaní pánové však v rozhovoru pro VIBE vše popřeli (kdo by se taky přiznal, že). Právě rok po tomto přepadení byl v Queensu zavražděn ve stylu popravy Randy "Stretch" Walker. Do této doby byl s Biggiem nejlepší přítel a zde se nejspíš rodila ona nenávist mezi eastcoast (zastoupena nahrávací společností Bad Boy se sídlém v New Yorku) a westcoast (v zastoupení Death Row Records se sídlem v Los Angeles).

Během pobytu v nemocnici ho navštívil jeho biologický otec Billy Garland. Tupac ho tehdy viděl poprvé ve svém životě. Z nemocnice později na vlastní žádost odešel, protože se tam necítil bezpečně. K soudu, kde čelil obvinění ze sexuálního napadení přijel na kolečkovém křesle, chtěl soudci ukázat, že se nehodlá vyhýbat stíhání. Je sproštěn obvinění ze sodomie a z útoku se zbraní, ale je shledán vinným ze sexuálního napadení a poslán na čtyři a půl roku do vězení s maximální ostrahou. Bezprostředně poté odchází do vězení Riker's Island v New Yorku.

V dubnu roku 1995, během věznění, vydává Tupac nové album "Me Against the World", které se se singlem "Dear Mama" stalo číslem jedna v žebříckách hitparád a během sedmi měsíců se stalo dvojnásobně platinové. Známá čtyřka z Death Row Během pobytu ve vězení Tupac četl jednu knihu za druhou, jedním z jeho oblíbených spisovatelů byl Niccolo Machiavelli, od kterého se později inspiroval ve své přezdívce Makaveli. Ve vězení se také stačil oženit s Keishou Morris, jeho dlouholetou přítelkyní. Krátce po tom se ale Tupac zase rozvedl. V rozhovoru pro časopis VIBE se vzdal svého hesla Thug Life a řekl, že bude pracovat na pozitivních věcech. V témže rozhovoru také, jak už jsem dříve napsal, obvinil své přátele z toho, že zinscenovali ono přepadení na Times Square.

Zlom v Tupacově kariéře přišel v říjnu 1995, kdy nahrávací společnost Death Row Records, v čele se Sugem Knightem, zaplatila 1,4 milionů dolarů za propuštění Tupaca z vězení. Ten ihned odletěl do L. A., podepsal s Death Row smlouvu a začal, spolu se svoji novou skupinou The Outlawz, nahrávat dvoucédéčkové album "All Eyez on Me", které spatřilo světlo světa 13. února 1996 a v dubnu roku 1997 se stalo pětinásobně platinovým. Mimochodem šlo o první double CD v oblasti rapu. Podle všeho jde o nejlepší Tupacovo album. Snad aby ještě více Biggieho naštval, tak v únoru 1996 prohlásil v rozhovoru pro VIBE, že spal s Biggieho ženou Faith Evans, ta samozřejmě vše popřela.

Tupac a Snoop Doggy Dogg V březnu 1996 se po slovní roztržce dostává na zbraně při předávání hudebních cen Soul Train Awards v Los Angeles, kde se Bad Boy a Death Row setkávají tvaří v tvář. V květnu 1996 natočil Tupac spolu se Snoop Doggy Doggem klip "2 of Amerikaz Most Wanted", kde jsou potrestány karikatury Biggieho a Puffyho. Aby toho nebylo dost, tak v červnu stejného roku vydal píseň "Hit 'Em Up", kde naprosto otevřeně vystupuje proti Biggiemu, nahrávací společnosti Bad Boy a dalším. 4. září 1996 se Tupac ještě odvažuje objevit, chráněn bodyguardy a neprůstřelnou vestou, na MTV Music Awards v New Yorku.

Vše vyvrcholilo 7. září 1996, Tupac byl postřelen, když se Sugem Knightem opouštěl boxerský zápas Mika Tysona. Těžce raněný Tupac podlehl svým zraněním v 4.03 hodin 13. září 1996 (blíže v rubrice "O smrti"). Svět opustil bezesporu jeden z největších raperů, člověk který bojoval za práva černochů, tak jako kdysi jeho matka. Rozpoutalo se mnoho spekulací, svět rapu už nebude nikdy takový jako před touto událostí. Vše mělo ještě dohru, protože Suge Knight spolu s Tupacem ten večer napadli Orlanda Andersona, za což byl Suge později poslán na devět let do vězení. Orlando Anderson a později i Biggie Smalls byly nakonec zavražděni v Los Angeles. Bylo načase začít měnit tvář rapu a hip-hopu, který byl spojován s podsvětím, vraždami a násilím.

Zdálo se, že je konec s Tupacovou hudbou, ale mýlili se všichni ti, kteří si toto mysleli. Tupac byl neuvěřitelný workoholik, nejspíš tušil že mu jde o život a proto před tím než nás opustil byl zavřen mnoho hodin v nahrávacím studiu a nahrál mnoho písní, které jsou dodnes vydávány. Těžko říct, kdy Tupacova studnice vyschne.

5. listopadu 1996 vychází první posmrtně vydané album "Makaveli album, The Don Killuminati: Z filmu Gridlock'd The 7 Day Theory", které nastartovalo teorii o tom, že Tupac je stále naživu. Toto album je také vydáno již pod novou přezdívkou Makaveli. V roce 1997 následovalo výdání tří posledních Tupacových filmů, které ještě stačil natočit před jeho smrtí, 21. ledna to byl film "Bullet", kde ztvárnil hlavní roli spolu s Mickey Rourkem, 29. ledna film "Gridlock´d", kde hraje narkomana a konečně 8. října byl vydán poslední film, který stačil natočit "Gang Related". Death Row také vydalo soundtrack k tomuto posledně jmenovanému filmu, který obsahoval čtyři Tupacovy písně. Měsíc po tom bylo vydáno další Tupacovo album "R U Still Down? [Remember Me]", které obsahuje dvě CD a podlě mě je to další velmi zdařilé album. 24. listopadu 1998 bylo vydáno album "Greatest Hits", opět jde o double CD a obsahuje největší Tupacovy hity od "2Pacalypse Now" až po "All Eyez on Me", po vydání tohoto alba by se mohlo zdát, že Tupac je opravdu mrtvý a už není co vydávat, ale jak jsem již napsal opak byl pravdou. Tupac nazpíval mnoho dalších písní, které nejdříve nebyly vydány a až po jeho smrti spatřují světlo světa. Některé jsou například na albu "Trapp you never heard". Další posmrtně vydané album, Při koncertu se rád ukazoval které vyšlo 27. 3. 2001 se jmenuje "Until the End of Time", na dvou CD je obsaženo mnoho opravdu dobrých písní. Netrvá to dlouho a 26. 11. 2002 vychází album s názvem "Better Dayz" a najdete na něm 26 písní včetně Intra, oproti ostatním albům je pomalejší, ale v kvalitě si nic nezadá s alby předešlými, zajímavé je, že hudba je poplatná době ve které je vydáno, jakoby Tupac nikdy nezemřel a album nahrál právě v tomto roce. Zatím poslední je album "Loyal To The Game", které vyšlo v roce 2004 a k nelibosti mnohých fanoušků toto album produkuje Eminem a dosazuje do Pacových písní zpěváky, kteří s ním nikdy neměli co dočinění.

Další dvě alba, které bych chtěl zmínit jsou "The Rose That Grew From Concrete" a "In His Own Words", nejde ani tak o hudební alba jako v prním případě o sbírku básní a v druhém o úryvky z novin, televizních zpráv a různé komentáře. Dodnes jsou jeho písně známy a používány jako soundtracky k různým filmům, důkazem je například film "Scary Movie" (Děsnej biják), z českých respektive slovenských filmů je to pak "Susan". V Americe a samozřejmě na internetu je k dostání videokazeta zachycující poslední Tupacův koncert, který se konal měsíc před jeho smrtí. V roce 2005 pak tento koncert vychází na DVD s názvem "Live From The House of Blues".

Ikdyž se Tupac dožil pouhých 25 let, dokázal za svůj krátký život více než kdo jiný za sto let. Ať jeho památka nikdy nezanikne.

Rest In Peace (odpočívej v pokoji)