Rozhovor Suge pro MTV

O životě

O smrti

Diskografie

Filmografie

Zajímavosti

Básně

Tetování

20. září 1996 -- policie Las Vegas říkají, že stále nemají žádnou stopu nebo motiv vraždy rapera a herce Tupaca Shakura, který zemřel minulý pátek 13. po tom co byl postřelen, když jel z boxerského zápasu Mike Tyson - Bruce Seldon 7. září. Mezitím ve čtvrtek v noci v Los Angeles jsme mluvili s Marion "Suge" Knightem, který vedl Tupaca a Death Row Records a muž, který řídil auto, a který seděl vedle Tupaca, když byl zastřelen. Knight, který byl sám škrábnutý kulkou na hlavě, byl právníky označen za adresáta střelby. Ale nyní, poprvé pro televizi MTV, mluví veřejně o střelbě.

Jak se cítíte a jak se vám vede?

Cítím se takto: Cítím se tak, že poslední slovo je vždy bůh, ale Pac mi zachránil život. Je můj... Pac mi zachránil život. Byl jsem postřelen do hlavy -- škrábnutý na dalších místech -- ale stále mám kulku v hlavě. Je to stále tady.... Předtím, než jsem se snažil dostat ho do špitálu, jsem si neuvědomoval, že jsem postřelený. Protože obvykle, když jste postřeleni do hlavy, první věc kterou člověk dělá je panika. Víte, BAM! Jsem postřelený do hlavy! Já umřu! A najednou děláte tohle, nemůžete řídit nikam. Moje myšlenky patřily Pacovi -- on je postřelený. Říkal jsem něco jako, "seš postřelený! Jedu do nemocnice." Řídil jsem, mluvil na něj a snažil se dostat se do nemocnice, mazal jsem zpátky, Pac na mě kouknul a říkal, "víš co? Potřebuješ doktora víc než já. Máš jednu ránu na hlavě." A smáli jsme se celou tu dobu co jsme hledali cestu do nemocnice. To je rozhovor co jsme měli. Nebylo to... Pac byl celou dobu chlap. Nebylo to, že by řval, "OOOhhh, jsem postřelený!" Dělal vtipy. Říkal něco jako "Yeah, postřelili mě." Ale dál říkal, "ale ty jsi postřelený do hlavy. Koukni na svoji hlavu. Vidíš jak moc ti to krvácí? Podívej jak ti to teče." To byl Pac. A já na to, "chlape, drž hubu, jedeme k doktorovi."

Takže on byl při vědomí na cestě do nemocnice?

Jo, byl při vědomí na cestě do nemocnice, byl při vědomí v... ordinaci, byl při vědomí po operaci.

Jaká byla poslední věc, kterou vám řekl?

Že mě miluje. Víte, on odcházel... šel tam. Říkám, "Pac, ty budeš ten poslední kdo odejde." Ale zamlouvali jsme to. Mluvili jsme. On říkal, "ne, budu v pořádku. Miluju tě, kámo. Já budu v pořádku." "Taky tě miluju." To bylo to co mi řekl.

Na začátku tohoto týdne se objevila v "The New York Post" reportáž, že Tupac chtěl od Death Row Records odejít. Je to pravda?

Mohu vám odpovědět takto. Nenajdete osobu jako Tupac, která ..., ne takhle, když si poslechnete všechny písničky na "All Eyez On Me", všechny písničky na "Makaveli", pokaždé když dělal interview, jaké bylo první slovo, které řekl? Death Row. Tupac miloval Death Row. Tupac miloval mě. Já miloval jeho. Myslím, že Tupac posunul Death Row o úroveň výš. Řekl bych, že jsme pracovali tvrdě, položili jsme tomu základy, Snoop držel taktovku a šlo mu to. A dělal úžasnou práci. Ale Tupac tu taktovku převzal, neudělal pouze to, on vyhrál závod, on skončil tak rychle, že si mohl sednout a popíjet a příjít s další hrou. Když jste se zeptali Tupaca jestli plánuje odchod od Death Row, on s váma mohl jednoznačně laškovat.

Mnoho lidí v hip hop komunitě řeklo, že tenhle incident hip hop změní. Toto je velmi závažná událost -- tragická událost. A tak tato hudba zřejmě nebude nikdy to samé. Vidíte směr ke kterému se Death Row ubírá? Můžeme od vás čekat jiný typ hudby?

Neřekl bych. Děláme věci, které jsme doposud dělali a naše nahrávky budou stejné jako jsem už řekl předtím. Můj hlavní cíl jsou Tupacovy sny. A Tupac by nikdy nechtěl aby se hudba změnila... Takže se budeme snažit ji udržet tam kde by si to přál. Cítím, že moje práce je naplnit spolehlivě všechny Tupacovy sny a on zůstane naživu a Death Row se bude držet naživu. Nepůjdu a neřeknu, "dobře, svět je maličko šílenej, takže já si někde sednu na prdel." Teď si nesednu nikde. Půjdu za vzor, budu říkat co jsem říkal, plnit všechny jeho sny a opravdu to vyvrátím.


Ještě ten čtvrtek v noci nám Tupacův dobrý kamarád Snoop Doggy Dogg řekl, že teď jsou toto pro něho velmi težké chvíle. Snoopovo nové album, "Tha Doggfather", vyšlo 5. listopadu, ve stejný den jako Tupacovo "Makaveli". Mezitím, jak se předpokládalo, jako by Tupaca probudila jeho smrt, prodejnost jeho posledního alba "All Eyez On Me" prudce vzrostla -- 40 000 kopií za poslední týden; a v žebříčku popových alb poskočilo z místa 69 na 18. Jeho předchozí album "Me Against The World" mělo také velký nárůst v prodejnosti a vrátilo se na žebříčky hitparád. Pro Tupacovo posrmtné album "Makaveli" byl jako obal zvolen obraz představující Tupaca před jeho smrtí, to se zdá jako prorocké: ukazuje Shakura na kříži, s díramy od kulek v jeho těle a se světlem procházejícím díramy podél jeho krve. Na kříži jsou také nápisy mnoha měst ve kterých měl Tupac co dočinění se zákonem.

O proroctví také vypovídá středeční premiéra posledního videa z "All Eyez On Me" píseň "I Ain´t Mad At Cha", který s pomocí J. Kevina Swaina režíroval sám Tupac. Video začíná zastřelením Tupaca neznámým útočníkem, Tupac následně odchází do nebe, kde je vítán osobou podobnou Reddu Foxxovi a rapuje přičemž v pozadí stojí podoby Jima Hendrixe, Milese Davise, Sammy Davise Juniora a dalších zesnulých hvězd černého hudebního nebe.

Dva pomníky pro Tupaca byly oznámeny tento týden: jeden ve čtvrtek ráno v Los Angeles. Ten byl pohotově zrušen jejím organizátorem, Death Row Records, kteří řekli, že nemohli najít dost velký prostor, který by vyhověl náporu fanoušků. The Nation of Islam označil neděli jako "Hip Hop Day of Atonement" v mešitě, kdysi použitý Malcolmem X, v New Yorském Harlemu. Mladík Conrad Mohammed z Nation of Islam řekl, že tato událost by mohla volat po konci pobuřující destrukce černé komunity -- smýšlení v dopise Tupacovi získalo MTV News, který napsal jeho nevlastní otec Mutulu Shakur, když zkoumal Tupacovu smrt. Mutulu, Black Panther, který byl ve vězení pro napomáhání jinému Pantherovi utéct z vězení, napsal, "bude tvoje levitace probuzením pro nás všechny? Rozdělení znepokojuje naše sny a cíle... Tvé pomíjející náročné pokání a odpor." V Las Vegas jsme nasbírali více reakcí na Tupacovu vraždu, kde fanoušci bděli na křižovatce, kde byl Tupac zabit a také v Los Angeles od raperů, kteří nahrávali na MTV další díl "Rock and Jock".

Daphne, 36: Víme o čem byla jeho hudba. Mnoho lidí, někteří ne. Ale víme, že jeho hudba byla pro naše lidi. Poslouchali jsme ji. Měli jsme ji. Známe vzkazy, víte, slova, která říkal a všechno. A, víte, chybí nám. Je to jako bych ztratila syna.

Emmitt, 22 (ukazující na velké tetování na svém břiše): Tohle znamená všechnu bolest, kterou jsme museli projít. Snáším stejný život, který snášel právě on, žít tenhle pouliční život, tenhle thug life. Tohle všechno je realita. Jenom to, že jste hvězda nic neznamená. Nepřátelé se vás budou pořád snažit chytit.

neznámý muž: Sledoval jsem nebe tu noc kdy Tupac zemřel, prohlásili ho za mrtvého a já jsem viděl jednu hvězdu na nebi, ale bylo to nejasné, protože bylo zrovna zamračeno. Ale víte co tím myslím, byl to Tupac... víte co říkám? Tohle je jak to vidím já.

neznámá žena: Pouze bůh mohl odsoudit Tupaca. My ne, nikdo nemohl říct jestli byl rváč, on nemohl představovat tohle, on nemohl představovat tamto. Bůh mohl soudit tohoto muže, víte? A já jenom říkám, doufám, že odpočívá v pokoji. Uvidím ho až na křižovatce života.

Spinderella, Salt N´ Pepa: Doufám, že jeho život je příkladem pro mnoho dětí tam venku. V jeho hudbě mluvil o mnoha věcech a to proto, že šel skrz osud, víte? Takže, ty věci které s nadějí říkal, učí tyhle děti tam venku, které běhají okolo, dělají tohle, dělají špatné věci a všechno, že život jde kupředu. Život jde dál.

Method Man: Toto je otvírač očí právě tady. S nadějí, pro všechny mladé, děti, myslím i dospělé, všechny. Doufám, že tohle je otvírač očí, chlape. Protože oni mohou vidět, právě teď, že násilí není klíčem a že tohle je realita. Kulky jsou pravé, zbraně jsou pravé, víte, všechny ty věci jsou pravé, chlape. Je to na nás umělcích, aby jsme vzali odpovědnost za to co říkáme v našich písních a na našich albech a za věci téhle skutečnosti, víte. Nemůžete potopit hip hop, nemůžete potopit ghetto. Je to jako, když tyhle střely jdou pryč, děti, průměrné děti v ghettu nemůžou zavřít jeho oči. Tohle není televizní šou, tohle je realita, realné životní drama.