Jak zabít rappera

O životě

O smrti

Diskografie

Filmografie

Zajímavosti

Básně

Tetování

Rapper, který se nikdy nepotkal se zákonem, je něco jako frigidní pornoherečka. Může se tvářit drsně jako struhadlo, ukazovat do kamery spoustu vtipných gangsterských gest, ale něco tomu prostě chybí. Ještě že umělci ve Státech udržují jistý styl. Jak dokazují vraždy rapperů Notoriouse B.I.G. alias Biggieho Smallse a Tupac Shakura, v Americe si publika umějí vážit.

Knight, stočtyřicetikilový obr, se začátkem devadesátých let pustil do byznysu kolem rapu a o dva roky později v Kalifornii založil label Death Row Records. Počáteční kapitál 1,5 milionu dolarů mu věnoval drogový dealer Michael Harris a Knight se stal nadšeným členem proslulého gangu Bloods. Na opačném pobřeží, v New Yorku, měl ovšem konkurenci. Další obratný černoch, bývalý ministrant, hodný hoch a univerzitní student Puffy Combs si v New Yorku za vlastní peníze založil další raperský label, Bad Boy Entertainment. Jedinou potíž časem představovala raketově nastupující Death Row Records a její hlavní superhvězda - Tupac Shakur. Bad Boy ovšem brzy přišel se slušným trumfem - Notoriousem B.I.G.

V listopadu 1994 Shakur dostal nabídku nahrávat v Quad Studios. Stejný večer tam byl i Notorious B.I.G. a další hoši z Bad Boys. No a když Tupac nastupoval do výtahu, objevili se tři ozbrojení maníci a obrali ho o šperky, které měly hodnotu kolem milionu korun, takže asi chápete, že nervózní mrňous protestoval, za což vyfasoval pět kulek. Tentokrát se z toho ještě vylízal. O necelý rok později se střílelo na mejdanu v Atlantě. Oslavy se zúčastnili Combs i Knight se svými gorilami, a když se prach usadil, na zemi ležel Knightův přítel, zaměstnanec DRR a člen Bloods Jake Robles. Svědkové označili za autora přesné střely chlapa z Combsovy ochranky. Po dalším menším konfliktu, při němž zmizel z krku dalšího Knightova kamaráda, Traye Lana, zlatý emblém DRR osázený diamanty, konečně příšel pořádný výbuch. Shakur, Knight a Lane se byli spolu s ochrankou mrknout na zápas Mika Tysona v Las Vegas a Lane najednou poznal člena Crips, který mu z krku serval medailon. Během třiceti vteřin dostal Crips jménem Orlando Anderson pravděpodobně nejdůležitější nakládačku svého života. Než dorazila policie, byli hoši od Death Row pryč, ale rvačku, v níž si poprvé praštil Shakur, natočily hotelové kamery. Ještě ten večer se jejich kolona vozů projížděla Las Vegas. Knight řídil BMW 750, vedle něj seděl Shakur, a když zastavili na červenou, flirtoval s károu plnou holek na levoboku. Takže si moc nevšímal bílého cadillaku, který se zjevil napravo. A když se z okénka vysunula ruka s pistolí, bylo už pozdě. Shakur zemřel šest dní po střelbě a teď byla řada na tlouštíkovi od Bad Boys.

Půl roku po Shakurově vraždě přebíral v Los Angeles cenu Soul Train Music a publikum, které věřilo, že místnímu rapovému idolu pomohl do hrobu, ho vypískalo. Následující noc se měla konat další party. Biggiemu se pochopitelně moc nechtělo, ale Puffy Combs ho přemluvil. Když po půlnoci party skončila a Biggieho auto čekalo na světlech, někdo na rappera zavolal. Biggie stáhl okénko, vtom se zprava zjevil Chevrolet Impala a jeho řidič Biggieho provrtal tak kvalitně, že vypustil duši ještě před příjezdem do nemocnice. Žádnou z vražd se dodnes nepodařilo vyřešit, i když teorií se vyrojilo dost: obchodní válka Death Row Records a Bad Boy ve stylu vybijeme si své superstar, pomsta gangu Crips, jimž Biggie za vraždu Shakura slíbil milion dolarů a pak nezaplatil, nebo prostě marketingový tah obou značek - zabitý rapper se prodává lépe než živý.

(napsáno v časopise Esquire - Březen 2006)