Snoop Dogg o Tupacovi: Nic než gangsta párty

O životě

O smrti

Diskografie

Filmografie

Zajímavosti

Básně

Tetování

Snoop a Tupac „2 of Amerikaz Most Wanted“ byla těžká nadsázka. Čerstvě z vězení se Tupac Shakur setkal s největší lyrickou hvězdou na Západním Pobřeží, Snoop Doggem. Píseň All Eyez On Me také ukázala bezbřehý rozsah zkušené Death Row Records v její velikosti.

Ale během méně než deseti měsíců, které Tupac strávil v Death Row, on a Snoop sdílelí více než jen mikrofon a beaty. Ačkoliv během Tupacovy smrti zůstávali spekulace ohledně jejich vztahu, tato dvojice sdílela spříznění, které trvalo déle než od roku 1993. Podle Snoopa to byl přávě jeho nápad, Doggfathera, který zinicializoval získání uvězněného Paca. Výsledky jsou vyleptány do audio historie a jak Snoop Dogg ukazuje, tak mezi rýmy to opravdu nebylo nic jiného než gangsterská párty. Šli jsme spolu do baru a byli jsme v pohodě.

Snoop Dogg: Pac byl můj nigga. Předtím než přišel do Death Row, byli jsme jako opravdu dobří prátelé. Potkali jsem se na zakončovací párty filmu Poetic Justice a tu noc jsme dělali freestyle. To bylo poprvé co jsme se vlastně potkali. Dělali jsme freestyle a on ubalil cigáro s mariánkou. Já jsem nekouřil jenom jointy ubalený z cigár. Kouřil jsem to i z papírků. Pak jsme se začali navštěvovat v našich domech. Jednou pozval děvky on. Jednou jsem zase pozval děvky já. Byla to jen věc prátelské lásky. Pak byl jednou zlomený a šel do vězení, promluvil jsem se Sugem, že ho potřebujeme dostat do týmu. Takže Suge šel za ním na návštěvu ohledně jeho propuštění a vy víte, že to bylo jako záchrana. Cítil se jako bysme ho zachránili. Dal jsem mu všechny mý věci. Dal jsem mu svýho bratrance Daza. Daze ho zasvětil do všech těch skvělejch beatů. Dre ho zasvětil do všech těch věcí. "Cokoliv je moje je i tvoje."

Vzal jsem ho ke mně domů, aby viděl jak opravdoví niggové žijí. Viděl můj dům a chtěl abych mu sehnal dům, jako ten můj. Viděl mýho Rollse a chtěl abych mu sehnal Rollse jako ten můj - protože tohle v jeho světě nebylo. Nikdy tyhle věci něviděl. Death Row byli jako zkurvení Sopranovci (mafiánská rodina z TV show, pozn. překladatele). Bylo to jako dostat se ven a hned zase vejít do mafiánský rodiny a vědět, že Tony Soprano je tvoje pravá ruka. Hledal jsem pro něj nějaký opravdový slova jako, "Nigga, mám tě rád jako fandu a jako kámoše." Takže jsem mu odkryl celý můj svět a on zase odkryl celý jeho svět mně.

Death row To co mi ukázal byl práce ve studiu. Ukázal mi jak to zvládnout bez plýtvání s časem. Ztrácívali jsme čas tím, že jsme za zkurvený tři nebo čtyři dny udělali jednu písničku. Tenhle nigga vypadnul a udělal tři nebo čtyři písničky za jeden den a byly to pecky! Takže ukázal niggům jak opravdu naložit s jejich hrou a zorganizovat jí a opravdu pomohl jejich skupině dát se dohromady - protože já jsem fakt nebyl vůdce. Nikdy jsem neměl kvality vůdce. Byl jsem jenom špatnej zmrd, ale on mi ukázal jak mít vůdčí kvality - jak být uspořádaný. Však víte, on dělal do té věci kolem války, "Ty budeš poručík, nigga. A Dogg Pound jsou tvý niggové. A tihle niggové jsou moji niggové." A Sadaam a Kadafi a všechny ty bláznivý jména a všechno. A já si říkal, "Jsem uvnitř toho! Jsem gangster, nigga! Cokoliv! Jsem součástí toho!" A byli jsme prostě v klidu, protože jsme byli niggové ze stejnýho těsta. Pamatuju, že bývávali časy kdy jsem mohl zavolat chlápkovi s marihuanou a chlápek s marihuanou mohl přinést asi tři unce a já a Pac jsme zůstali v tom samým nejlepším baráku a Pac říkal, "Yo, potřebuju nějakou trávu, nigga." A já na to, "Chlape, právě jsem koupil celý tři unce,"a Pac kouknul na toho marihuanovýho chlápka a říká, "Nigga, neříkal jsem ti?" A já, "Mrkni sem kámo, dostal jsem tě." Zkoušel mi dát prachy, ale já mu říkám, "Ne, je to na mě."

Byl to ten druh lásky, který jsme oba dva hledali v mnoha situacích. Pak, když byla doba kdy jsem šel k soudu, tu byl pro mě, se mnou na stejný vlně, připraven, říkajíc všechny ty pozitivní věci - jen aby reprezentoval a cítil ten boj právě tam a pro mě. To byl můj kámoš, můj vyjímečný kámoš. Já a jeho máma jsme k němu měli rozdílný vztah. A já jí vždycky říkám, že si nemyslím, že je správné pro tyhle zmrdy, aby makali na písních s Pacem, když on je neměl moc rád. Ani v nejmenším. Však víte, já vím jak se dostal na dno. Pokud kurva s váma nebyl, tak s váma kurva nebyl. Takže chápete, občas mě ty písně rozhodí, když to jsou niggové, které neměl rád a já řekl jeho matce, že bysme měli dělat tuhle hudbu víc o lidech, které miloval a měl rád, takže můžeme udržet celistvost jeho hudby.

AllHipHop.Com: Od smrti Tupaca uplynulo již deset let, jeho život za tu dobu studovalo mnoho lidí. Jako přítel a někdo jemu blízký, díváš se na jeho cestu, kterou si zvolil a která vedla k jeho konci, citíš že tu byla lepší cesta, kterou mohl zvolit? Nebo je to prostě tak jak to je?

Snoop Dogg: No nevím, dělal to jako Jimmy Dean. Žil rychle a žil dobře. Ty nekontroluješ svůj osud. Bůh je ten, kdo vytvořil tuto zem a tyto lidi a nemůžete jen tak říct, "Dobře, kdyby se nedostal do Death Row, tak by se to nestalo právě takhle," protože jeho osud bylo cokoliv co přišlo.

Pro mě to byl pocit jakoby on pořád všechno věděl. Vzpomínám si, když jsme si jednou spolu o něčem povídali a on mi říkal o tomhle filmu, říkal něco jako tohle, "Mám tu tenhle film, kde zemřeš a kde se vrátíš a budeš duchem." Věci o kterých přemýšlel, způsob jakým rappoval a věci jako „Pokud dnes večer zemřu“ a věci jako tohle. Vím, že jsem udělal „Murder Was the Case“ a říkal jsem si, „Nikdy už neudálm písničku jako tahle!“ Tenhle zmetek vždycky dělal písničky jako je tahle a já si vždycky říkal, „Zatraceně, pojďme udělat nějakej párty song nebo něco!“

Autor: Amanda Diva
Zdroj: www.allhiphop.com